A MÉRMŰ Stúdió 1980-ban alakult, először Szépítők PJT névvel, műemlék-helyreállítási főprofillal. Az utóbbi tizenöt évben hagyományőrző családi házak tervezése vette át ennek helyét, főként a Balaton-felvidéken. Tagjai vagyunk a Kós Károly Egyesülésnek. Büszke vagyok, hogy együtt dolgozhattam olyan kiváló építészekkel, mint Kuslits Tibor, Sváb Katalin, Puskás Katalin, Káldi Gyula, Sebestyén József, Szekér György, Cséfalvay Gyula, Rákosi Ferenc, és a fiatalokkal, mint Sallós Csaba, Bárány Tamás, valamint a Kós Károly Egyesülés számos vándorával, úgymint Tóth Bernadett, Török Ádám, Scherer Petra, Horváth Balázs, Ujj Mészáros Krisztina és Salamin Pál.
Hitvallás
Kezdő éveimben, a sok kamaszos tétovaság után a műemlékvédelemben éreztem azt a megnyugtató kapaszkodót, ami átsegít a kezdeti bizonytalanságon. Ez a kapaszkodó egy meleg kézfogássá, majd egy életre szóló kapoccsá vált.
Régi korok építészetének bűvöletében, annak tudatában, hogy mi valamennyien, hasonlóképp gondolkozók egykor Kós Károly varjúvárából bújtunk elő, fél szemmel mindig Makoveczet figyelve, de igyekezve őt szolgaian nem utánozni, magam mellett érezve a pécsi tulipános évfolyamtársaim, barátaim rokonszenvét, Csete konok magyarságát, Dévényi és Kőszeghy bátor, de nagyon hazai extravaganciáját, tudatosan csinálom, amit csinálok.
A műemlék-helyreállításoknak és a meghatározó műemléki környezetben tervezett új épületeknek köszönhetem azt az alázatot, ami visszatart a high-tech és az egyéb nagyvilági hivságok sokszor
nagyon ingerlő csábításának.
Valamennyi családi házamat igyekeztem a hazai talajba gyökereztetni, segítségül hívva vagy a környezetre jellemző népi építészeti hagyományokat, vagy a honi világszínvonalú szecessziót (szándékosan kerülöm a ,,magyaros” szót, mert mindjárt rámondja valaki, hogy az Angliából való, meg innen-onnan ellesett) vagy a kisvárosi eklektikánk esetlen báját.
A 70-es években ez nehezebben ment, aztán egyre inkább posztmodernné, neoeklektikussá váló világunkban én is elszemtelenedtem, egyre bátrabban csináltam azt, amit valójában mindig is szerettem volna.
Én nem népi építészeti elemeket alkalmazok modern házakon, hanem bátran építek hagyományőrzőn, de finom gesztusokkal a ma épített voltát mindig próbálom érzékeltetni.
SZAKMAI ÖNÉLETRAJZ
név: Dr. Szűcs Endre
születés: Budapest, 1944. február 29.
iskolák:
Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Kar diploma (1968)
BME „Műemlékvédelem és Konzerválás” szakmérnöki diploma (1981)
munkahelyek:
Mélyépterv (1968-76)
FIMÜV Műemléki osztály (1976-82)
MÉRMŰ Építészeti Iroda 1982-től (privát iroda, műteremvezetőként)
tudományos fokozat:
doktori disszertáció (1983) : Színes üvegablakok Budapest századfordulós építészetében
kitüntetések:
A Magyar Köztársaság Arany érdemkeresztje 2006
Építészeti Nívódíj: -az óbudai helyreállításokért a FIMÜV Műemléki Osztály építészeivel
-a vári helyreállításokért a FIMÜV Műemléki Osztály építészeivel
Magyar Műemlékvédelemért emlékplakett 1990
Az év lakóháza pályázatokon fődíj 3 , különdíj 3 alkalommal
Veszprém megye év háza fődíj 6 alkalommal
publikációk, tudományos tevékenység:
- Gyimesmenti Építészeti kutatás, Zakariás Attilával
- doktori disszertáció védése (1985) Festett üvegablakok Budapest századfordulós építészetében
- könyv: A megfestett fény. Díszüveges munkák a történelmi Magyarország építészetben (Dörgő Miklóssal, Füri Judittal, Földényi Györggyel, Gonzáles Gáborral, Obreczán Györggyel) 2005.
- Számos szakcikk, előadás, kiállítás.
jelentősebb tervezési munkák:
- Simontornya, ferences kolostor helyreállítása (1984)
- Soponya, volt Zichy kastély helyreállítása
- Debrecen, Kálvin téri épületegyüttes két védett házában a Magyar Hitelbank debreceni fiókjának tervezése (Sasvári Andreával és Kuslits Tiborral (1987-90)
- Márkó, kálvária és kálváriakápolna helyreállítása (Kuslits Tiborral 1987)
- Teleki László Alapítvány székháza (Kuslits Tiborral 1991-92)
- Gyöngyös, Szent Bertalan templom gótikus ablakok kibontása. (Szekér Györggyel 1993-94)
- Csobánka, görögkeleti templom helyreállítása (Szekér Györggyel, Sebestyén Józseffel 1993)
- Diósd, Rádiómúzeum az első magyarországi rádióállomás épületében
- Bp. VII. Rózsák tere, Szent Erzsébet templom belső helyreállítása és neogótikus ablakainak helyreállítása (Szekér Györggyel, Sugár Gáborral, Füri Judittal és Gonzáles Gáborral)
- Központi Papnevelő Intézet helyreállítása (Sugár Gáborral 1996-97)
- Számos Balaton-felvidéki présház és családi ház átalakítása, bővítése, új épületek tervezése (1990-től)